A Capa Projekt - Kortárs vetített képek című kiállítással megnyílt a budapesti Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ. André Kertész, Munkácsi Márton, Robert Capa vagy Brassai képei nemcsak a múltat, hanem a kortárs fotográfiát is meghatározzák. A Capa központ végre egy olyan hely, ahol életművük méltó megjelenítést kaphat és ahol a közönség is megismerkedhet a nagy magyar fotográfusoknak nem csak a neveivel, de munkásságukkal is.
A fotográfiai múzeumok terén nem ez az első Budapesten, hiszen többen ismerhetjük az ugyancsak a Nagymező utcában található Mai Manó Házat, mint a Magyar Fotográfusok Házát, ami közelségével is konkrét vonalat húz a Capa központtal a fényképészek kiállítótereinek. A gond csupán annyi, hogy az Mai Manó 1891-ben készült épülete szerethető, de mint kiállítótér, nem alkalmas nagyobb volumenű kiállítások lebonyolítására. Persze nem zárjuk a sort, hiszen van még egy apró, de jelentős galéria, ugyanis már részideje fent van a térképen a Vintage, ami a budapesti gyűjtők kiemelt helyévé nőtte ki magát a Magyar utcában, nem számolhatunk vele ilyen határozott mondatokban.
A Capa Központ már megnyitásával is lépett egy nagyot e téren, ugyanis a nagy hagyományú Ernst Múzeum épületében helyet kapott kiállító tér talán most méltó figyelmet kaphat és adhat a magyar fotográfiának. Robert Capa, azaz Friedmann Endre szavaival élve „Nem elég tehetségesnek lenni, magyarnak is kell lenned”.
Kőrösi Orsolya, a központ ügyvezető igazgatója megnyitó beszédében emlékeztetett arra, hogy a fotográfia egyre nagyobb teret követel magának a vizuális művészetekben, a kortárs magyar fotográfusok sikeresen szerepelnek a nemzetközi porondon, így semmi kétség: a magyar fotográfiának szüksége volt egy kiszámítható, állami támogatással működő művészeti intézményre.
A fotográfiai központ első kiállításáról Telek Balázs kurátor a megnyitót megelőző sajtótájékoztatón elmondta, hogy a nyitó tárlat pályázata arra a kérdésre várt választ, vajon az alkotók szerint hogyan fotózna ma Robert Capa, illetve miként gondolnak a pályázók a központ névadójára. A kiírásra november 3-ig több mint 600 pályázat érkezett be összesen 1001 munkával. A december 31-ig látogatható kiállítás a pályázat résztvevői és meghívott fotográfusok, összesen 34 alkotó, illetve csoport munkáit mutatja be digitális formában.
Az MTI kérdésére az igazgató elmondta: régóta folynak tárgyalások arról, hogy a Capa Központ és az egykori Tivoli Színház - az építtető Ernst Lajos által is egy egységben megálmodott - terei ismét egyesülhessenek, de a központ egyelőre "fél intézményként" nyílt meg.
A központ hivatalos honlapján további érdekességeket és kiállítással kapcsolatos infókat is megtudhattok:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése