Pillantás Magyarországra - kulturális értékekről

A magyar kulturális értékek tablójának, összegző jellegű műnek szánják az alkotók a Pillantás Magyarországra című kötetet. Egy átfogó munka, amelyből az olvasók ízelítőt kaphatnak Magyarország kulturális állapotáról.
A kötet előzménye a Magyarország világörökségei című album, amely nyolc éve jelent meg, és azóta is a kapható. A szerkesztő szerint a Pillantás Magyarországra ennél átfogóbb vállalkozás, hiszen a kötet természeti, kulturális örökségek mellett bemutatja az ország történelmét is, a honfoglalás korától napjainkig.

"A történelmi ismeretektől a kulturális örökségig, a művészeti, a tudományos és a sportélet kiemelkedő pillanataitól a zenekultúráig mindent átfog e gazdag kötet. A több mint 1000 képpel illusztrált sokszínű útmutatóban minden főbb érdekesség megtalálható rólunk: a természeti és az épített környezet „hungarikumjai”, a hagyományok, a csak ránk jellemző kulturális jegyek. A könyv kitér azokra az eredményekre, amelyekre büszkék lehetünk, s amelyek egyben felkeltik Magyarország iránt az érdeklődést. Nem útikönyv – mégis nélkülözhetetlen az országjáráskor."

A Magyarország arcai című fejezetben kaptak helyet a "kulturális ínyencségek" - emelte ki Illés Andrea a kötet szerkesztője. A könyv témakörök szerint tekinti át Magyarország sokszínűségét a kultúra tágabb értelmezésében, így a zenei, építészeti, irodalmi, filmes kitekintő mellett külön fejezet foglalkozik a természeti kincsekkel, a világörökségi védettséget élvező értékekkel, a gasztronómiával, a sporttal vagy például a vallási közösségekkel.

"Szerettünk volna a turisztikai könyvek mellé egy olyan jól forgatható kötetet, amelyből minden megtudható. A könyv bemutatja mindazt, amire büszkék lehetünk és ami érdekes lehet egy külföldi számára" - tette hozzá a szerkesztő. Megjegyezte, hogy természetesen nem fért el minden a mintegy 300 oldalon, de igyekeztek valamennyi magyar unikumot bemutatni, Lajkó Félixtől a romkocsmákig.

A könyv történelmi áttekintőjét történészek, a Történettudományi Intézet és a Közép-Európai Egyetem munkatársai, valamint Gyarmati György, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának főigazgatója írta, a kulturális fejezeteket a témakörök szakértői, írók, zenészek, újságírók közreműködésével állították össze.

A kötetet mintegy ezer fotó illusztrálja, a képeket például a Magyar Távirati Iroda archívumából vásárolták, emellett több fotós - például Gordon Eszter, Csiffáry Gabriella - segített a képanyag összeállításában.

Nincsenek megjegyzések:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...