A félszemű

Nos ezt a filmet joggal állíthatom, a legtöbb mindenre jelölték. Érdekes, mert hallottam (bár nem nagyon volt tapasztalatom megélni) egy 1969-es filmről, John Wayne-el a főszerepben, ami ugyan erre a történetre épül. Pár kritikus azt mondja, ez szinte ugyan az a film is. Leszögezem ezt a történetet én most láttam először. És bár nem vagyok nagy western rajongó, a film, mint olyan, tetszett. Kicsit talál lehangoló a története, de van valami varázsa ami megfog minket. Egy rossz és csúf rendórbíró (Jeff Bridges), egy tudálékos és pimasz lány (Hailee Steinfeld) és egy jófiú texasi ranger (Matt Damon). A furcsa hármas a vadnyugaton már lassan nem is újdonság a hasonló filmek szerelmeseinek, de mindenképpen szép darab. 
Igazából én nem is tudom, utoljára mikor volt egy Western film mozikban. Hát azt sem, hogy mikor volt sikeres. Minden egy mesélővel kezdődik. A kis hölgy már idősebb korából visszaemlékezve meséli el, mi történt, amikor meghalt az apja. Furfangos lány, annyi szent, ez már az elején is kiderül. A humorról sokat nem mondhatunk el a filmben, hiszen elvétve találunk. De ez már talán a plakátról is kiderül, nem egy vígjátékról beszélünk most. Egy western dráma, ami kicsit visszavisz minket is a múltba, amikor a moziipar mindene volt ez a téma. A történet tényleg jó. A szereplők is jól alakítják a karakterüket, bár azok makacsul nem igazán képesek jellem fejlődni a film során. Szép a köré épített környezet is. Hát akkor mi bajunk ezzel a filmmel? Kezdem ott ismét, ha valaki élt még amikor ennek a filmnek az "elődje" slágerfilm volt, erősen dejavou érzése lehetett. Másodszor pedig csak annyit fűznék hozzá, hogy a fiatal korosztálynak itthon nem tudom mennyire van ínyére beülni egy western-drámára. Nem lenne nagy szám ez a film, ha nem jelölték volna ennyi díjra és nem szerepelnének nagy nevek a főcímben. Mondjuk most meg kell jegyeznem, muszáj felsorolnom a dicshimnuszát a filmnek.

Díjak és jelölések: 
BAFTA-díj (2011) - Legjobb film jelölés
BAFTA-díj (2011) - Legjobb operatőr jelölés: Roger Deakins
BAFTA-díj (2011) - Legjobb adaptált forgatókönyv jelölés: Ethan CoenJoel Coen
BAFTA-díj (2011) - Legjobb jelmeztervezés jelölés: Mary Zophres
BAFTA-díj (2011) - Legjobb látványtervezés jelölés
BAFTA-díj (2011) - Legjobb hang jelölés
BAFTA-díj (2011) - Legjobb női alakítás jelölés: Hailee Steinfeld
BAFTA-díj (2011) - Legjobb férfi alakítás jelölés: Jeff Bridges
Oscar-díj (2011) - Legjobb film jelölés: Scott RudinJoel CoenEthan Coen
Oscar-díj (2011) - Legjobb rendező jelölés: Ethan Coen
Oscar-díj (2011) - Legjobb operatőr jelölés: Roger Deakins
Oscar-díj (2011) - Legjobb női mellékszereplő jelölés: Hailee Steinfeld
Oscar-díj (2011) - Legjobb adaptált forgatókönyv jelölés: Joel CoenEthan Coen
Oscar-díj (2011) - Legjobb jelmeztervezés jelölés: Mary Zophres
Oscar-díj (2011) - Legjobb látványtervezés jelölés
Oscar-díj (2011) - Legjobb férfi alakítás jelölés: Jeff Bridges
Oscar-díj (2011) - Legjobb hangvágás jelölés
Oscar-díj (2011) - Legjobb hangkeverés jelölés

Nem mondom, nem semmi amit maga köré épített a film. Ha egyenként csak ezekre figyelünk, rádöbbenünk, milyen ügyes alkotás is ez. A félszemű a múltba ragad minket és egy olyan világot mutat be ami már régen halott. De nem egy rossz film, sőt élvezhető. Nem nézném meg többször, de lehet még egyszer kuriózum, amit a kereskedelmi csatornák szívesen játszanak majd este 10 után. Akkor majd mi is visszanézzük és élvezni fogjuk, újra. Jó szórakozást. 

Nincsenek megjegyzések:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...