Az Amnesty International Magyarország (AIM) 2011 ősze óta Emberi jogi barát iskola elnevezéssel négy településen dolgozik közös projekten a borsodi dr. Ámbédkar iskolával. Munkánk célja, hogy az iskolában egy tudatos emberi jogi szemlélet honosodjon meg - amely segíti, hogy a gyerekek kiálljanak magukért és embertársaikért. A projekt keretében jött létre az elmúlt másfél évben az iskola diákönkormányzata, a tanulók rendszeres emberi jogi és közösségszervező képzésekben részesülnek, a tanárok emberi jogi tréningen vesznek részt, az AIM munkatársa jogi segítséget nyújt, nyáron pedig húsz diák emberi jogi táborban töltött négy napot.
A dr. Ámbédkar iskola diákjai szegregált lakókörnyezetből, alacsony iskolázottságú családokból, mindennapos diszkriminációt átélő közösségekből érkeznek. A Dzsaj Bhím közösség Sajókaza és Ózd mellett Alsózsolcán és Sáta községben működtet iskolát, fő célkitűzésük, hogy második (vagy sokadik, és sokszor az egyetlen esélyként) diákjaiknak felkínálják az érettségi megszerzésének lehetőségét. Az iskola ugyanakkor nem csak tanítási intézmény, hanem közösségszervező hely is, amely a diákokkal és tágabb környezetükkel is foglalkozik. Segít hatósági ügyeik intézésében, szabadidős programokat szervez, folyamatosan keresi a partner szervezetek bevonásának lehetőségeit - egyszóval élő és éltető hellyé próbálja varázsolni az iskolát.
Turay Balázs egy éve fotózza az Emberi jogi barát iskola projekt eseményeit. Fotói nem dokumentum, nem is szociofotók. A képek olyan embereket mutatnak meg, akik tanulnak, tanítanak, készülnek, harcolnak, nevetnek, terveznek, félnek, remélnek, haragszanak, veszekszenek, terveznek, motiválnak, segítenek, akarnak és akarják, hogy akarjanak. Ha nem lenne elcsépelt, azt is mondhatnánk, hogy a kiállítás a kiútkeresésről szól - és arról a helyről, ami oktatási intézményként közösségeket akar összekovácsolni. És főként azokról, akik jelen vannak és tagjai, polgárai ennek az iskolának.