21. századi alteregók a Fugában

Képmegosztókon, blogokban, könyvekben számos fotó jelent meg arról (és vált tendenciává), hogy a fotós régi képek helyszíneit felkeresve újrafotózza ugyanabból a szögből vagy pontról az évtizedekkel vagy egy évszázad dal korábbi helyszínt (már ha tudja). Lelkes Lászlónak 1973-ban Pest és Buda egyesítésének 100. évfordulója adta az ötletet egy ilyen fényképes visszatekintéshez. Klösz György felvételei alapján készített „új” fotókat felkeresve azokat a helyeket, ahonnan anno Klösz készítette képeit. 2013-ban 40 év elteltével ismét lefotózta ezeket a helyszíneket. Míg Klösz felvételein a Monarchia légköre elevenedik meg, addig Lelkes képein az architektúra párhuzamossága mellett a városi tereken lévő élet különbsége mutatja a tér és atmoszféra folyamatos változását.

Kerényi zoltán fotómontázsainak szereplői egyfajta „időutazók” a technika és egy online gyűjtemény ismeretlen szerzőinek felvételei révén. A Fortepan CC licenccel ellátott archívumából válogat szereplőket, akiket a jelenkori környezetbe montíroz bele az eredetinek pontosan megfelelő beállításban. Montázsain nem a város terei és épületei a főszereplők, hanem a mai környezetben megjelenő múlt századi emberek és pillanataik. 

A kiállítás fényképei az összehasonlító fotográfia alkotásai, amelyek nemcsak az urbanizációs folyamatok és tendenciák hatását, hanem a városi tér gyors, mára már elfeledett változásait is bemutatják, miközben megállítanak és elgondolkodásra késztetnek a megismételt fotók közötti párbeszédek révén

“Az itt látható képek első megpillantásakor éreztem a jó ismerős katarzis érzést. A katarzis kifejezésünk a görög katharszisz, (orvosi-gyógyászati és lélektani értelemben használt megtisztulás) szóból származik. Mint tudjuk; egy drámai élmény megtapasztalásának hatására érzett erkölcsi megtisztulást szoktuk e szóval jellemezni. De számomra akkor ez nem afféle lelki megtisztulás volt, hanem „tisztánlátás élmény”. Valódi drámai hatás után – amit a képek keltettek bennem – érzett tisztánlátási élmény volt ez. Az egykori képek helyszínén fölvett mai színes képekre montázs-technikával ráhelyezett és pontosan illesztett fekete-fehér, vagy szépiaszínű rátétek külön „tér-időbe” helyezik a látványt. Itt már nem is szabad pusztán képet mondani. Jobb látványt, és még jobb látványosságot mondani. A címadás is telitalálat. Az alteregó szóval jellemzi ezt a több mint kettős szemantikai helyzetet.”

Részlet Sólymos Sándor, Dr. Habil. Ybl díjas építész, tanszékvezető, egyetemi docens, Magyar Képzőművészeti Egyetem megnyitószövegéből

Kiállítók:
Klösz György, Lelkes László, Kerényi Zoltán és a Fortepan fotógyűjtemény ismeretlen alkotói.
A kiállítás ingyenesen látogatható 2013. december 12-től január 12-ig minden nap 10 és 21 óra között. További információ a kiállítás Facebook eseményén.

Nincsenek megjegyzések:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...